Czym się kierować podczas wyboru butów do biegania?

Nie ma chyba biegacza, który nie wiedziałby, że do biegania niezbędne są buty sportowe. Dobrze dobrane obuwie chroni stopy i stawy, a dodatkowo zwiększa komfort biegu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że buty powinny być dostosowane nie tylko do cech anatomicznych naszych stóp, ale również powierzchni, po której będziemy się poruszać najczęściej.

Buty na maraton i nie tylko

Jeżeli wybieramy się na maraton, mamy pewność, że bieganie będzie odbywało się na płaskiej powierzchni. Wówczas zdecydowanie lepiej jest wybrać obuwie o płaskim bieżniku, lekkie i bardzo elastyczne. Takie buty do biegania zapewnią nam dobrą amortyzację, uchronią przed kontuzjami i sprawią, że nie będziemy się nadmiernie męczyć. Współcześnie w sklepach sportowych bez problemu znajdziemy buty do biegania po asfalcie różnych firm.

Obuwie sportowe do biegania w terenie

Jeżeli najczęściej biegamy w lasach, na łąkach lub w parkach, potrzebne jest nam obuwie dostosowane do miękkiej powierzchni – tak zwane buty trailowe. Charakteryzuje się ono nieco słabszą (niż ta w butach do biegania po asfalcie) amortyzacją, jest również mniej elastyczne. W zamian dostajemy agresywny bieżnik, który uchroni nas przed upadkiem na mokrej, błotnistej nawierzchni. Dodatkowo buty terenowe lepiej ochronią nasza stopy przed ostrymi kamieniami.

Co w przypadku, kiedy zdarza się nam biegać po różnorodnej powierzchni? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się znalezienie złotego środka. Na rynku nie brakuje obuwia uniwersalnego z nieco łagodniejszym bieżnikiem.